7 maja 2022 Zdrowie
8 ziół poprawiających nastrój, które pomagają odnaleźć równowagę

W uznaniu Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który przypada w sobotę 10 października, Blendtopia rozpoczęła tygodniową kampanię mającą na celu podniesienie świadomości, łącząc społeczność, aby okazać sobie nawzajem wsparcie i zachętę. Nawiązaliśmy współpracę z organizacją non-profit zajmującą się zdrowiem psychicznym, To Write Love On Her Arms, i przekażemy 10% WSZYSTKICH wpływów ze sprzedaży online w październiku 2020

roku.

W dzisiejszym wpisie dzielimy się naszymi ulubionymi ziołami poprawiającymi nastrój, które mogą pomóc Ci odnaleźć równowagę i złagodzić stres. Wiele z nich jest stosowanych od tysięcy lat zarówno w medycynie ajurwedyjskiej, jak i starożytnej medycynie chińskiej i może mieć niesamowity wpływ na Twoje samopoczucie.

Strzałę można wystrzelić tylko ciągnąc ją do tyłu. Kiedy więc życie ciągnie Cię za sobą z trudnościami, oznacza to, że ma zamiar wystrzelić Cię w coś wspaniałego.

PAULO COELHO

Przewlekły stres może siać spustoszenie

Przewlekły stres osłabia organizm. Wpływa na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, hormonalny, odpornościowy - na wszystkie najważniejsze elementy naszego organizmu. Stres ma wpływ nie tylko na ciało fizyczne. W sferze psychicznej stres może objawiać się jako wewnętrzna mowa o sobie, która jest ostra, negatywna i okrężna. Pod względem emocjonalnym może prowadzić do wyczerpania, frustracji, gniewu i niezdolności do panowania nad emocjami.

I tu właśnie mogą nam pomóc plany. Choć zioła nie wyeliminują przyczyn stresu w naszym życiu, wiele roślinnych sprzymierzeńców może wspierać, koić i równoważyć nasze ciała fizyczne i emocjonalne, gdy doświadczamy przewlekłego stresu i niepokoju.

Co to jest zioło tonizujące?

Zioła tonizujące to środki, które mogą być bezpiecznie przyjmowane przez długi czas. W rzeczywistości są one najbardziej skuteczne, gdy stosuje się je regularnie, codziennie. Te substancje roślinne działają systematycznie, aby odmłodzić, zrównoważyć, przywrócić równowagę i odżywić nasz organizm.

Wiele ziół tonizujących to także adaptogeny , które w szczególny sposób równoważą i łagodzą skutki stresu. Tradycyjnie zioła te były stosowane jako toniki długowieczności i witalności. W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas może skorzystać z ich głębokiego działania i wsparcia w walce ze stresem i niepokojem.

Ashwaghanda

Tradycyjne zastosowanie tego odmładzającego zioła w medycynie ajurwedyjskiej polega na odbudowywaniu sił po długiej chorobie, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Jest bardzo użyteczne w przypadku problemów związanych z niedoborem (niska waga, niedostateczne funkcjonowanie, stany niedoczynności).

Jako adaptogen, ashwagandha pomaga organizmowi opanować stres. Jako środek nerwowy wspomaga organizm w regulowaniu niepokoju. Ma również właściwości immunomodulujące, co jest szczególnie pomocne dla osób, które doświadczają niskiego poziomu energii i częstych chorób wynikających z przepracowania. Pomaga obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) i może być pomocny dla osób mających problemy ze snem, koncentracją lub pamięcią.

Święta bazylia lub Tulsi

Święta bazylia, znana również jako tulsi, jest odmładzającym tonikiem w medycynie ajurwedyjskiej - tradycyjnym systemie leczenia w Indiach - stosowanym od ponad 3000 lat. Jako święte i święte zioło, części nadziemne są stosowane jako środek tonizujący dla górnych dróg oddechowych i płuc, a także dla układu trawiennego. Tulsi jest ważną rośliną dla rozwoju duchowego i emocjonalnego, ponieważ jest znana z tego, że równoważy umysł i jest stosowana jako środek wspomagający medytację. Jako adaptogen pomaga organizmowi regulować stres. Jako immunomodulator, środek antydepresyjny, przeciwutleniacz i środek nerwowy może pomóc osobom przepracowanym i zestresowanym, zwłaszcza tym, które często chorują lub doświadczają lęków i/lub depresji związanych ze stresem.

Mucuna

Mucuna pruriens, nazywana czasem "pigułką uspokajającą" natury, jest głównym adaptogenem. Zioła adaptogenne zawierają unikalny zestaw fitoskładników, które odżywiają nadnercza, równoważą hormony i znacząco obniżają poziom stresu poprzez obniżenie kortyzolu. Mucuna jest silnym, bezpiecznym i naprawczym super-ziołem, które pomaga chronić organizm przed szkodliwymi skutkami stresu. Mucuna zawiera L-dopę, bezpośredni prekursor dopaminy, neuroprzekaźnika, który pobudza ośrodki przyjemności w mózgu. Jej podstawowy związek, L-dopa, jest prekursorem dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny.

Mleczny owies

Owies mleczny pochodzi z tej samej rośliny co płatki owsiane, ale jego nasiona zbieramy, zanim dojrzeją, w fazie, w której wydzielają biały, mleczny lateks. Okno zbiorów jest wąskie, ale korzyści są ogromne. Jedną z wyjątkowych cech tej rośliny jest to, że jest ona troforestoratywem (ziołem przywracającym odżywienie) dla układu nerwowego, co czyni ją ważnym środkiem w przypadku wyczerpania nadnerczy i chronicznego zmęczenia. Jest również pomocny w stanach lękowych i depresyjnych związanych z bezsennością lub przemęczeniem, a także w stanach lękowych wynikających z depresji. Lek ten najlepiej jest przyjmować w postaci nalewki sporządzonej ze świeżych mlecznych główek nasion.

Pokrzywa zwyczajna

Liście pokrzywy mają bardzo dużo wartości odżywczych. Roślina ta, bogata w witaminy A, C, D i K, chlorofil, żelazo, magnez, potas i wapń, jest ważnym sprzymierzeńcem w sytuacjach, gdy czujemy się wyczerpani w okresie silnego stresu lub gdy dochodzimy do siebie po przepracowaniu i przemęczeniu. Ma działanie hipotensyjne i pomaga organizmowi uwolnić się od toksyn poprzez działanie napotne (odtruwające i oczyszczające) oraz moczopędne. Można z niego przyrządzić pyszną herbatę i nalewkę, a także doskonałe zioło spożywcze, które można dodawać do zup, sosów i pesto. Świeże rośliny należy zbierać w rękawiczkach, aby chronić dłonie i ramiona przed kłującymi włoskami. Gotowanie lub mieszanie liści dezaktywuje żądło, podobnie jak suszenie liści na herbatę.

Schisandra

Schisandra to potężny tonik przeciwlękowy, który nie tylko poprawia nastrój, ale także obniża poziom stresu i zwiększa wydajność umysłową. Jej właściwości adaptogenne oznaczają, że w szczególny sposób redukuje stres zarówno psychiczny, jak i fizyczny, wywierając normalizujący wpływ na organizm. Schisandra pomaga obniżyć poziom kortyzolu w organizmie (hormonu stresu) i jest skuteczna w kontrolowaniu zmian poziomu serotoniny i adrenaliny spowodowanych stresem. Ta adaptogenna jagoda zwalcza również zmęczenie nadnerczy, również związane ze stresem.

Skullcap

Pomyśl o czarnuszce, gdy niepokojowi towarzyszy przytłoczenie. Jest to doskonała roślina, którą warto mieć w pobliżu, jeśli utrzymujesz napięcie w ciele, zgrzytasz zębami i odczuwasz bóle ciała związane z niepokojem i stresem. Jest to świetne zioło do pracy z nim, jeśli stosujesz jakąkolwiek praktykę redukcji stresu opartą na ciele, w tym jogę lub doświadczenia somatyczne. Czaszka jest pomocna nie tylko w formule toniku na ogólny niepokój, ale także w łagodzeniu ostrego niepokoju i ataków paniki. Zbieraj nadziemne części rośliny w postaci kwiatów i suszu na herbaty lub używaj ich w postaci świeżej lub suszonej do przygotowania nalewki.

Rumianek

Rumianek jest dobrze znanym ziołem aromatycznym o silnych właściwościach uspokajających ducha i żołądek. Może pomóc w uspokojeniu systemu nerwowego, łagodzi bóle głowy, łagodzi skurcze menstruacyjne i pomaga zasnąć. Badania wykazały, że rumianek jest nie tylko środkiem relaksującym, ale także pomaga zmniejszyć niepokój. Wiele właściwości relaksujących rumianku wynika z obecności w roślinie związków fenolowych, takich jak flawonoidy, chinony, kwasy fenolowe i inne związki o działaniu przeciwutleniającym. Herbata, nalewki, olejki eteryczne lub kąpiel to wspaniałe zastosowania rumianku.

Lipa

Słodki zapach kwiatów lipy jest cudowny i łagodnie uspokaja układ nerwowy. Lipa była stosowana w leczeniu stanów lękowych, depresji, bezsenności i problemów trawiennych związanych ze stresem. Jako środek przeciwskurczowy pomaga zmniejszyć napięcie ciała i rozluźnić mięśnie. Lipa ma również powinowactwo do serca i pomaga w podnoszeniu nastroju. Do sporządzania herbat i nalewek można używać świeżych kwiatów lub suszyć je.

Praktyki pomagające zredukować stres

Zioła są niesamowitymi sprzymierzeńcami w walce ze stresem, ale powinny być stosowane jako uzupełnienie zdrowego stylu życia. Wprowadzanie zmian w naszym codziennym stylu życia powinno być głównym elementem każdej holistycznej terapii antystresowej.

Na naszą zdolność radzenia sobie ze stresem i przetwarzania go wpływa wiele czynników, w tym dieta, sen, ćwiczenia fizyczne i przyjaźń. Jeśli chciałbyś wzbogacić swoją praktykę ziołoleczniczą o zmiany w stylu życia, wypróbuj poniższe proste sugestie, aby rozpocząć tworzenie osobistego planu równoważenia stresu w swoim życiu.

  • Stosuj dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały.
  • Codziennie zwiększaj tętno.
  • Spróbuj medytacji uziemiających i centrujących (skorzystaj z aplikacji takich jak Insight Timer lub Calm).
  • Zapisywanie w dzienniku/rysowanie swoich myśli, uczuć, marzeń i refleksji.
  • Praktyka wdzięczności: napisz lub powiedz trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego dnia.
  • Wykonywanie przynajmniej jednej czynności dziennie, która przynosi ci radość i poprawia samopoczucie (spacer, telefon do przyjaciela, zrobienie filiżanki herbaty, wyjście do ogrodu itp.)

Jak przyrządzić nalewki ziołowe

Dlaczego nie zrobić własnej nalewki tonizującej, łącząc wybrane przez siebie zioła. Oczywiście możesz przyjmować suplementy ziołowe lub parzyć herbaty ziołowe, ale codzienne zażywanie nalewki to skuteczny sposób na zwalczanie i łagodzenie stresu.

Jedyne, czego będziesz potrzebować, to organiczne zioła, szklany słoik (z plastikową pokrywką lub papierem pergaminowym/torbą na kanapki, aby ochronić metalową pokrywkę przed korozją), nóż lub tasak, metalowy lejek, ściereczka do sera, alkohol (czasami nazywany "menstruum" w preparatach do nalewek) oraz butelki z zakraplaczem z bursztynowego szkła.

Ważne wskazówki dotyczące nalewek:

  • Porcje materiału roślinnego - świeży a suszony
  • Rozlewanie nalewek do butelek

Pierwszym krokiem jest napełnienie pojemnika na nalewkę odpowiednią ilością ziół. Proporcje są tu bardzo ważne: zbyt mała ilość spowoduje, że nalewka będzie słaba. Zbyt dużo, a ilość dodanego alkoholu nie wystarczy, aby wydobyć z ziół wszystkie roślinne dobrodziejstwa.

Odpowiednie stężenie alkoholu i ilość materiału roślinnego, którego należy użyć, zależy od rodzaju nalewki. Poniżej podajemy kilka podstawowych wskazówek dotyczących odmierzania:

ŚWIEŻE LIŚCIE I KWIATY

- Drobno posiekaj lub zmiel czyste zioło, aby uwolnić sok i odsłonić powierzchnię.
- Napełnij słoik tylko w 2/3 do 3/4 ziołem (ziołami).
- Wlej alkohol do samej góry słoika. Całkowicie przykryj rośliny!
- Słoik powinien sprawiać wrażenie pełnego ziół, ale przy potrząsaniu powinien swobodnie się poruszać.


SUSZONE LIŚCIE I KWIATY

- Użyj drobno pociętego materiału ziołowego.
- Napełnij słoik w 1/2 do 3/4 ziołami.
- Wlej alkohol do samej góry słoika. Całkowicie przykryj rośliny!

ŚWIEŻE KORZENIE, KORA I JAGODY

- Drobno posiekaj lub zmiel czyste rośliny, aby uwolnić sok i odsłonić powierzchnię.
- Napełnij słoik w 1/3 do 1/2 świeżymi korzeniami, korą lub jagodami.
- Wlej alkohol do samej góry słoika. Całkowicie przykryj rośliny!
- Słoik powinien sprawiać wrażenie wypełnionego ziołami, ale zioła powinny swobodnie poruszać się przy potrząsaniu.


SUSZONE KORZENIE, KORA, JAGODY

- Użyj drobno pociętego materiału ziołowego.
- Wypełnij słoik w 1/4 do 1/3 suszonymi korzeniami, kory lub jagodami.
- Wlej alkohol do samej góry słoika. Całkowicie przykryj rośliny!
- Korzenie i jagody po odtworzeniu podwoją swoją objętość!


  • Rodzaj i moc alkoholu

Gdy już wypełnisz pojemnik odpowiednią ilością materiału roślinnego, musisz wypełnić resztę przestrzeni wysokoprocentowym alkoholem. Większość alkoholi jest odpowiednia, ale wielu zielarzy preferuje wysokiej jakości, klarowny i niskoaromatyczny likier, taki jak wódka lub alkohol zbożowy. Należy pamiętać, że mocniejsze alkohole można rozcieńczyć wodą destylowaną, aby uzyskać niższą zawartość alkoholu w objętości.

Odpowiednie stężenie alkoholu w nalewce zależy od właściwości użytego materiału roślinnego. Mocniejszy nie zawsze znaczy lepszy!

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DOBORU STĘŻENIA ALKOHOLU DO ZIOŁA, Z KTÓREGO SPORZĄDZANA JEST NALEWKA:

40% do 50% alkoholu objętościowo (wódka 80-90%
) - "standardowy" zakres procentowy dla nal
ewek.

- Nadaje się do większości suszonych ziół i świeżych ziół, które nie są bardzo soczyste.
- Dobrze nadaje się do ekstrakcji właściwości rozpuszczalnych w wodzie.


67,5% do 70% alkoholu objętościowo (połowa 80-procentowej wódki i połowa 190-procentowego alkoholu zbożowego
) - ekstrahuje najbardziej lotne właściwości aromatyczne
.

- Nadaje się do świeżych ziół o dużej wilgotności, takich jak melisa, jagody i aromatyczne korzenie.
- Wyższa zawartość alkoholu powoduje wyciśnięcie większej ilości soków roślinnych.


Alkohol o mocy85% do 95% obj. (alkohol zbożowy 190proof
) - dobry do rozpuszczania gum i żywic, ale nie jest konieczny w przypadku większości materiału roślinnego.
- Wyciąga aromaty i olejki eteryczne związane w roślinie, które nie ulegają łatwo rozproszeniu.
- Takie stężenie alkoholu może spowodować, że nalewka nie będzie łatwa do zażycia, a także odwodni zioła, jeśli będzie używana do roślin innych niż gumy i żywice.


  • Czas ekstrakcji nalewki

Nalewki powinny być zabezpieczone pokrywką podczas ekstrakcji. Ponieważ niektóre nalewki mogą skutecznie roztopić plastik (zwłaszcza te z aromatycznymi ziołami), zalecamy stosowanie standardowej metalowej pokrywki do słoików z obręczą. Jeśli planujesz macerować nalewkę przez sześć miesięcy lub dłużej, możesz rozważyć zabezpieczenie wieczka przed korozją, umieszczając pod nim warstwę papieru pergaminowego przed zabezpieczeniem brzegu (dobrze sprawdza się też papierowa torebka na kanapki). Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, postaraj się pozostawić jak najmniejszą przestrzeń powietrzną między płynem a pokrywką, ponieważ zbyt duża ilość powietrza na pergaminie może spowodować gnicie nalewek o zbyt niskiej zawartości alkoholu.

Przechowuj nalewkę w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Kilka razy w tygodniu wstrząsnąć i sprawdzić poziom alkoholu. Jeśli alkohol nieco wyparował, a zioło nie jest całkowicie zanurzone, pamiętaj, aby uzupełnić słoik większą ilością alkoholu. Zioła wystawione na działanie powietrza mogą wprowadzić do nalewki pleśń i bakterie. Pozostaw mieszankę do ekstrakcji na 6 do 8 tygodni.

  • Jak rozlewać nalewki do butelek

Teraz nadszedł czas na wyciskanie! Nałóż wilgotną chustę na lejek i umieść go w butelce z kobaltowego lub bursztynowego szkła. Wlej nalewkę do lejka i pozostaw do ocieknięcia. Następnie ściskaj i wykręcaj, aż nie będziesz mógł już nic wykręcić. Inną możliwością jest zmiksowanie ziół na papkę i odcedzenie pozostałego płynu. Przechowuj ekstrakty w chłodnym, ciemnym miejscu, a Twoje nalewki mogą przetrwać wiele lat.

Więcej lektur, które mogą Ci się spodobać

  • Dowiedz się, jak adaptogeny czynią cuda w medycynie
  • Konopie indyjskie - głębsze poznanie tego super zioła
  • 6 wskazówek, jak pokonać stres, by lepiej spać

Pamiętaj, aby śledzić nas na Facebook i przyjdź do nas na Instagram i Pinterest, aby uzyskać więcej zdrowia + treści wellness.

Jak zawsze, polub to, pokochaj to, podziel się tym, rozprzestrzeniaj miłość!

Zobacz również
Zdrowie

Nawet jeśli nie doświadczyłeś osobiście kannabidiolu - szerzej znanego jako CBD - z pewnością słyszałeś szum wokół jego zastosowań terapeutycznych. Lista możliwych zastosowań jest...

Bębny proszę! Przedstawiamy zestawy Blendtopia Keto Superfood Smoothie. Niska zawartość węglowodanów, niski poziom cukru, dopracowane do perfekcji i szalenie pyszne! Bez względu na to, czy...

DOŁĄCZ DO NASZEGO WYZWANIA WELLNESS JUŻ DZIŚ! Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie nowego roku? Oczywiście poprzez wyzwanie Wellness! Dołącz do naszego 1. Dorocznego Wyzwania...